Autosalon Ženeva 2019: Škoda ukázala novinku KAMIQ

Škoda Kamiq

Na aktuálně probíhajícím autosalonu v Ženevě automobilka Škoda veřejnosti poprvé ukázala nový model z rodiny SUV nesoucí název KAMIQ. Název této novinky je již známý z dříve uvedeného modelu na trhu v Číně. Slovo Kamiq můžeme nalézt v jazyce Inuitů, kteří obývají sever Kanady a Grónska a znamená: „padne jako ulitý“.

Exteriér

Přídi dominuje velká mřížka chladiče a poprvé u automobilky Škoda použité rozdělené světlomety. Blinkry (poprvé v historii automobilky jsou bliny dynamické, což znamená, že po aktivaci směrového světla se jednotlivé diody rozsvěcí po sobě směrem od vnitřní o vnější) a denní svícení navazuje na jedné straně na masku chladiče a na straně druhé pokračuje krytem motoru. Tato linka pak míří až na záď vozu. Zpět ale k předním světlometům pod denním svícením jsou umístěné potkávací světlomety, které mohou disponovat LED technologií. U zadních lamp si klasické rozmístění ve tvaru písmene „C“ musíme představit spojením světel s níže umístěnými odrazkami.

Škoda Kamiq

Pohonné jednotky

Pod kapotu se může nastěhovat pětice různých pohonných jednotek. Základ tvoří benzínový agregát o objemu 1.0 litr disponujícím výkonem 70 kW (95 koní) poskytujícím maximální točivý moment 175 Nm. Silnější pohonná jednotka generuje výkon 85 kW (115 koní) a maximálním točivým momentem 200 Nm. Vrcholem zážehových agregátů je čtyřválcový motor 1.5 TSI s výkonem 110 kW (150 koní) a točivým momentem 250 Nm. Výhodou této jednotky je vypínání prostředních válců při minimálním zatížení agregátu. Vznětové motory pak zastupuje čtyřválcový agregát o objemu 1.6 litru s výkonem 85 kW (115 koní). Maximální točivý moment agregátu je 250 Nm. Zástupce alternativního pohonu u modelu KAMIQ představuje litrový G-TEC s výkonem 66 W (90 koní), který nabízí 145 Nm točivého momentu. Bohužel CNG pohon by dle nás mohl být umístěn do objemnějšího motoru. Vozu by to určitě prospělo.

Mnoho zákazníků pak jistě zajímá zavazadlový prostor. Ten pro uložení nákladu nabízí v základu 400 litrů. Sklopením sedadel pak získáme 1 395 litrů.

Škoda Kamiq

Další informace o tomto vozu Vám přineseme v některém z dalších článků.

Text, foto: Jiří Hájek

Související články