Nová Škoda Fabia zná své ceny

Na letošním autosalonu v Ženevě byla představena modernizovaná Fabia ve své třetí generaci. Vesměs by se dalo říci, že se pozná hlavně díky novým světlometům a podle upravené přídě. Nyní již zná své ceny, které startují již na 259 900,- Kč za verzi s motorem 1,0 MPI a výbavou Active.

Jak je z ceny základního modelu patrné, cena se proti předchozí generaci zvýšila, nicméně i v základní výbavě lze nalézt nové prvky, které dříve byly dostupné pouze ve vyšších cenových hladinách.Poprvé lze u modelu Fabia spatřit diodové přední světlomety a zadní skupinové svítilny. Zároveň byl zvýšen počet bezpečnostních prvků vozu a přidána nová litá kola pro verzi Hatchback, která mohou mít průměr až 18 palců.

Na výběr jsou základní nejmenší motory o objemu 1,0 a 1,2 litru. Litrové motory s nepřímým vstřikováním paliva dosahují výkonu 44 kW (60k) a 55 kW (75k). Hodnoty nejsou nikterak oslnivé, ale na běžnou jízdu plně postačují. Slabší motor bude dostupný až v druhém pololetí letošního roku. Větší a výkonnější turbo motory disponují maximálním výkonem 70 kW (95k) a 81 kW (110k). Navíc nově obsahují filtr pevných částic.

Jednotlivé výbavové stupně jsou rozděleny do čtyř kategorií. Výbava Active již byla zmíněna a je základem, druhou úrovní je Ambition, následuje Style a cenově nejvýše je výbava Monte Carlo.

Základní výbava Active je oproti aktuální nabídce obohacena dnes už o standardní klimatizaci, elektrické ovládání předních oken, autorádio Blues, palubní počítač nebo světelný asistent. No nižších tříd se postupně dostávají bezpečnostní prvky, které jsme dosud byli zvyklí vídat pouze ve vyšších třídách. Jedná se například o systém hlídání mrtvého úhlu nebo asistent dálkových světel. Navíc lze nově v rámci filozofie Simply Clever, doobjenat i USB porty před zadní sedadla nebo lze získat LED svítilnu, případně škrabku na led ve víčku nádrže.

Fabii lze objednávat již nyní, ale první vozy dorazí ke svým majitelům na přelomu srpna a září.

Foto i text: Jiří Hájek

Související články