Autosalon Ženeva 2019: Kia Hybridní

Kia Niro

Na stánku automobilky Kia jsme mohli shlédnout několik novinek. První z nich je koncept Imagine by Kia, druhou pak je plně elektrický e-Soul a třetí modernizované crossovery Niro HEV a Niro PHEV. V tomto článku se zaměříme na poslední dva jmenované. Pokud bychom se podívali na historii modelu Niro, zjistíme, že na trhu je již od roku 2016 a celosvětově se prodalo již 270 tisíc vozidel. V Evropě prodeje dosáhly hodnoty 100 tisíc.

Exteriér a interiér

Modernizací prošel jak exteriér, tak interiér. Nový je design světlometů na přídi i koncové svítilny, zadní nárazník byl též přepracován. Hybridní verze dostane volitelně nová 18“ litá kola. Plug-in Hybrid dostane také nová litá kola, tentokrát o velikosti 16“. V interiéru dostala palubní deska nové obklady v černém provedení a různé stříbrné nebo matně chromované akcenty. Hlavní displej je volitelně o úhlopříčce 10,25“ a před řidičem se za příplatek usídlil TFT displej o velikosti 7“, který nahradil klasické analogové budíky. V základu jsou displeje menší 8“ resp. 4,2“ před řidičem. I zde je patrné, že analogové ukazatele jsou postupně nahrazovány těmi digitálními.

Bezpečnost

Modernizovaná Nira nově přinesla kromě inteligentního tempomatu také funkci Stop & Go. Tyto technologie umožňují Niru následovat vozidlo před sebou a v případě jeho zastavení pak Niro zastaví také. Po rozjezdu vozidla vepředu, se Niro rozjede také. Kromě toho získávají Nira systém sledování vozidla v jízdním pruhu, což představuje technologii autonomního řízení 2. úrovně. Tento systém je funkční do rychlosti 180 km/h.

Pohonná jednotka

Obě verze jsou vybaveny dvouspojkovou převodovkou. Základní pohonnou jednotku tvoří benzínová 1.6 GDi v kombinaci s baterií. Hybrid dostal akumulátor s kapacitou 1,56 kWh, Plug-in Hybrid pak získal větší baterii s kapacitou 8,9 kWh. Obě verze pak dosahují emisí oxidu uhličitého pod 100 g/km. Niro Plug-in Hybrid pak může jet čistě na elektřinu. S tímto druhem pohonu zvládne překonat přibližně 50 km, ve městě vzdálenost činí až 65 km.

Hybrid i plug-in Hybrid se na trhu objeví v průběhu druhého čtvrtletí 2019.

Text, Foto: Jiří Hájek

Související články