Luxusní a zároveň ostré SUV URUS pod taktovkou ABT

ABT Sportsline Lamborghini Urus Front

Úpravce vozů spadající do koncernu Volkswagen ABT Sportsline si připravil opravdovou lahůdku. Tentokrát svou pozornost zaměřil na značku vyrábějící hypersportovní auta. Konkrétně pak volba padla na Lamborghini Urus. SUV Urus se vyrábí od počátku roku 2018 a od února je možné si ho pořídit. Pod kapotou se ukrývá čtyřlitrový dvakrát přeplňovaný osmiválcový agregát uložený do V. Maximální výkon základního modelu činí 478 kW (650 koní). Točivý moment dosahuje úctyhodné hodnoty 850 Nm.

Nyní ale pojďme k samotné úpravě. Jako u většiny vozů došlo nejprve na pohonnou jednotku. Díky speciální řídící jednotce ABT Engine Control (EAC) je výkon navýšen o 44 kW (60 koní) na finálních 522 kW (710 koní). Točivý moment povyskočil o 60 Nm na úžasných 910 Nm. Díky této úpravě může SUV Urus pokořit sto kilometrovou hranici za pouhé 3,4 sekundy (původně 3,6 sekund). Pokud se podíváme zpět v čase až do osmdesátých let, můžeme srovnat Urus s legendárním modelem Countach LP400S, který poháněl dvanáctiválec. Tehdy byl Countach jedním z nejlepších vozů, přitom dosahoval výkonu 375 koní, což je půlka hodnoty výkonu po úpravě od ABT Sportsline. Musíme ale započítat váhu moderního SUV. I za této skutečnosti, se může Urus směle rovnat s moderními supersporty dnešní doby.

ABT Sportsline Lamborghini Urus Back

Každá úprava je dle přání zákazníka šitá na míru. Zároveň je každé vozidlo testováno a hodnoty jsou ověřovány na dynamometru. Nejlépe se Urus cítí na silnici, kde může předvést to nejlepší z vozů Lamborghini. Tím je vysoký výkon, úžasné parametry jízdních vlastností a samozřejmě typický zvuk motoru, který vás ohromí. Cena nebyla zatím zveřejněna, ale je pravděpodobné, že se bude jednat o cenu v řádech desetitisíců až statisíců EUR.

Text: Jiří Hájek
Foto: ABT Sportsline

Související články