Škoda Kamiq: Další SUV je ve výrobě

Škoda Kamiq Front

V závodě v Mladé Boleslavi začala automobilka Škoda Auto vyrábět letos představený model s názvem Kamiq. Základní informace a první představení jsme vám přinesli již dříve. Nyní se však ofenzíva automobilky v segmentu SUV stupňuje a výroba Kamiqu se pomalu rozjíždí. Vedle této novinky se ve stejném závodě vyrábí mimo jiné i modely Octavia, Fabia, Scala a Karoq.

Aby bylo možné v Mladé Boleslavi vyrábět novinku Kamiq, bylo potřeba upravit výrobní linku na sdílenou platformu MQB27. Úpravou prošla také lisovna, kde bylo zhotoveno nové nářadí, lakovna i svařovna. Díky těmto úpravám by mělo každý den opustit závod v Mladé Boleslavi na 400 nových vozů Kamiq. Jedním z důvodů pro celkové úpravy bylo odlišné řešení hlavních světlometů, které jsou zde prvně dvoudílné.

Škoda Kamiq začátek výroby

Pohonné jednotky

Základ bude tvořit litrový tříválec přeplňovaný turbodmychadlem s finálním výkonem 70 kW (95 koní) a točivým momentem 175 Nm. Vrcholem pro benzínové verze bude čtyřválec 1,5 TSI přeplňovaný turbem, dosahující maximálního výkonu 110 kW (150 koní) s maximálním točivým momentem 250 Nm. Díky systému ACT pak v případě menší zátěže jsou automaticky vypnuty prostřední válce, což by mělo snižovat spotřebu paliva a tím i emise. Vznětové motory jsou zastoupeny čtyřválcovou jedna-šestkou s maximálním výkonem 85 kW (115 koní). Točivý moment dosahuje hodnoty 250 Nm. Alternativním pohonem bude agregát na stlačený zemní plyn. Bohužel se opět bude jednat pouze o litrový turbem přeplňovaný motor s maximálním výkonem 66 kW (90 koní) a točivým momentem 145 Nm. Zajímavější by jistě bylo spojit pohon na CNG s vyšším objemem motoru, čímž by se získala lepší dynamika. CNG agregáty jsme měli možnost vyzkoušet ve slabší podobě v modelu Citigo, které jsme testovali v rámci Economy Runu.

Prostor a interiér

Díky délce 4 241 mm a rozvoru 2 651 mm by posádka měla mít dostatek prostoru i na zadních sedadlech. Pro zavazadla je k dispozici 400 litrů prostoru. Po složení zadních sedadel lze rozšířit místo pro zavazadla až na 1 395 litrů. Infotainment lze ovládat přes 9,2“ dotykovou obrazovku, před řidičem pak může být umístěn virtuální kokpit o velikosti 10,25“.

Škoda Kamiq rozměry

Ceny a výbava

Cena základní verze je stanovena na hodnotě 379 900,- Kč s výbavou Ambition a motorem 1.0 TSI a výkonem 70 kW (95 koní). Za tuto cenu dostanete mimo jiné tempomat, automatické LED světlomety nebo radio s bluetooth. Nejnižší výbava Active není v České republice zatím dostupná. Pokud si budete chtít připlatit za silnější pohonnou jednotku s výkonem 85 kW (115 koní), musíte sáhnout pro dalších 25 000,- Kč. Výbavu Style se slabší pohonnou jednotkou TSI pořídíte od 437 900,- Kč a silnější vás pak přijde na 462 900,- Kč. A co v uvedené výbavě dostanete? Mimo dalších drobností i Full-LED světlomety, TOP LED zadní světlomety s animovaným ukazatelem změny směru jízdy, dvouzónovou klimatizaci nebo bezklíčové odemykání, zamykání i startování. Všechny varianty a kombinace pak naleznete v ceníku automobilky.

V budoucnu vám přineseme test Škody Kamiq.

Text: Jiří Hájek
Foto: Škoda Auto

Související články