Cupra Formentor pod taktovkou ABT

ABT CUPRA Formentor VZ5_GR_glossy_black_1

Německý úpravce ABT Sportsline si posvítil na španělský crossover Formentor VZ5 od značky Cupra. Kdysi jsme ji mohli znát jako sportovní divizi Seatu, následně se ale oddělila a dnes je samostatnou jednotkou pod křídly právě Seatu. Formentor VZ5 je limitovanou edicí běžného Formentoru, kterou dostane „pouze“ 7000 zákazníků.

Cupra Formentor VZ5

Už v základu je Formentor VZ5 pořádně nadupaný. Pod kapotou se totiž usídlil pěti-válec o objemu 2,5 litru s výkonem 390 koní (287 kW). Točivý moment pak dosahuje hodnoty 480 Nm. Pokud vám to přijde málo a chcete sprintovat z 0 na 100 km/h ještě rychleji, pak se můžete poohlédnout po úpravcích, kteří Vám přidají pod kapotu další koníky. V případě ABT Sportsline jich je rovných 60. Díky jednotce ABT Power S se můžete těšit na výkon 450 koní (331 kW) a maximální točivý moment 530 Nm.

Uvedený výkon pak stačí na snížení času potřebného pro překonání mety 100 km/h o 0,3 vteřiny. Pokud se podíváme na skutečnost, že Formentor není vzhledově žádný sporťák, je tato hodnota více než úchvatná. Maximální rychlost pak může být s uvedenou jednotkou zvýšena na 270 km/h, místo obvyklých 250 km/h.

A chcete-li se odlišit od ostatních a dát na odiv, že nemáte „obyčejný“ Formentor VZ5, pak si můžete si pořídit speciální 20“ litá kola v designu Sport GR, případně sáhnout po větších konkrétně 21“ litých kolech Sport HR.

Za uvedenou úpravu bez zvýšení maximální rychlosti si ABT Sportsline řekne o 3773 EUR bez DPH. Pokud chcete ale navýšit maximálku a užít si tak modifikaci ještě více, pak si připravte 4184 EUR bez DPH, kdy dostanete i maximální rychlost 270 km/h.

Cupra Formentor

Pokud ale máte běžný Formentor, tak i pro vás má ABT Sportsline nabídku. Můžete si nechat zvýšit výkon díky úpravě řídící jednotky pomocí ABT Engine Control. Například dvoulitrové TSI o výkonu 310 koní (228 kW) se může těšit na dalších 60 koníků, což ve výsledku znamená pokoření hranice 100 km/h za 4,6 sekund. Na uvedenou úpravu pak budete potřebovat 2000 EUR bez DPH. Pokud k tomu přidáte 20“ litá kola Sport GR20, upravené odpružení, snížení vozu až o 35 mm a sportovní výfukové potrubí zakončené čtyřmi koncovkami o průměru 102 mm, pak si připravte dalších 4600 EUR bez DPH.

Text: Jiří Hájek
Foto: ABT Sportsline

Související články