Budoucnost elektromobility podle automobilky Kia

KIA EV9 Concept Front

Kia představila světu svou vizi budoucnosti elektrických vozů v podobě konceptu EV9. Toto hranaté SUV je nadupané moderními technologiemi, z nichž některé možná v budoucnu spatříme v nových modelech. Produkční varianty se dočkáme v roce 2023 a to i v české republice.

Exteriér konceptu EV9

Vozu dominují ostré hrany a jistě zaujme mimo jiné i přední část, ve které absentuje klasická mřížka chladiče. Kia využila toho, že elektromobily nepotřebují klasické chlazení, a proto čelní maska je souvislá a lakovaná v barvě vozu. Velmi zvláštní jsou pak světlomety, které postupným umístěním diod přechází až do zmíněné masky. Místo průduchů v kapotě lze nalézt fotovoltaický panel pro získávání ekologické elektřiny z obnovitelného zdroje – slunce. Množství získané energie nebude závratné, ale jako nouzová zásoba energie nebo zdroj energie pro některé přístroje by se jistě využít dal.

Koncept využívá vysouvacích střešních ližin, které jsou standardně zasunuté ve střeše. To má pomoci lepšímu obtékání vzduchu a tím lepší aerodynamice. Na zádi pak zaujmou masivní koncové svítilny táhnoucí se od střechy až k blatníku. Přes záď pokračuje linka karoserie začínající vprostřed zadních dveří, pokračující až na druhou stranu. Samostatnou kapitolou jsou pak kola, která jsou také aerodynamicky uzpůsobena a mají 22“.

Interiér

Interiér pak pokračuje ve futuristickém pojetí. Zatímco exteriér by mohl být použitelný s drobnými úpravami, již na první pohled je jasné, že interiér projde v produkční verzi zásadní proměnou. Zde mu dominuje širokoúhlý 27“ displej, který sdružuje veškeré funkce vozu a multimédia. O futuristickém pojetí se dá mluvit i u volantu, který vypadá hodně zvláštně a je jasné, že právě on projde největší změnou.

Celý interiér je pak vyroben v souladu s aktuálním ekologickým pojetím z recyklovaných materiálů. Zatímco podlahová krytina je částečně vyrobena z rybářských sítí, látka čalounění sedadel je z recyklovaných plastových lahví. Kůži, kterou lze ve voze najít, je pouze umělá, není tak nutné ji získávat ze zvířat.

Technika

Ještě než se podíváme na technické parametry pohonné jednotky, zmiňme, že koncept EV9 je dlouhý 4930 mm, široký 2055 mm, vysoký 1790 mm postavený na podvozku E-GMP (Electric Global Modular Platform) o rozvoru 3100 mm.

Pod kapotou bude elektromotor, který poskytne zrychlení na 100 km/h za pět vteřin a doveze posádku do vzdálenosti 540 km. Kia EV9 bude disponovat také rychlým nabíjením, které poskytne po šesti minutách nabíjení dalších 100 km jízdy. Kapacitu baterií a další podrobnější informace se ještě dozvíme, až se celá technika dostane do produkčního vozu. Ještě zmiňme, že EV9 bude vybaven technologií pro autonomní řízení.

Text: Jiří Hájek
Foto: Kia

Související články