Rallye Dakar 2019: 1. Etapa

V neděli 6. 1. 2019 oficiálně začal 41. ročník Rallye Dakar 2019. Tento rok absolvují závodníci trasu dlouhou 5000 km ležící na území Peru. Při pohledu do statistik se dozvíme, že klání se účastní nejvíce zástupců z kategorie motocyklů a čtyřkolek, kterých je 167. V automobilové kategorii pak závodí 126 vozů vč. 30 bugin. 41 kamionů pak mezi s sebou soutěží právě v kategorii největších strojů. Celkem tak v roce 2019 na Rallye Dakar jede 334 strojů, což představuje 534 řidičů a spolujezdců. A pokud se ještě podíváme do statistik více, zjistíme, že máme 135 řidičů a spolujezdců, kteří se Dakaru účastní vůbec poprvé. Naopak „legend“ je na trati celkem 42. Tito piloti absolvovali více než 10 dakarů.

První den se všechny posádky představily na slavnostním zahájení výjezdem na rampu. Kamiony díky své velikosti zůstaly vedle.

A nyní již k samotným etapám Dakaru. V pondělí 7. 1. 2019 zavedla první etapa účastníky z Limy do Pisca. Celá trasa měřila 331 kilometrů a skládala se z 247 kilometrů spojovací trasy a 84 speciálního měřeného úseku. Celý úsek byl totožný pro všechny účastníky, tj. vč. kamionů.

Motocykly

Mezi motocykly se na prvním místě umístil Joan Barreda Bort s motocyklem Honda. Druhé místo po první etapě uzmul Pablo Quintanilla s motocyklem Husqvarna a ztrátou na vedoucí pozici 1 minutu a 34 sekund. Na třetí pozici se usadil Ricky Brabec opět na motocyklu Honda. Za vítězem zaostal o 2 minuty a 52 sekund.

Čtyřkolky

Kategorii Quadů ovládl Argentinec Nicolas Cavigliasso. Hned za ním dojel se ztrátou 3 minuty a 55 vteřin další Argentinec Jeremias Gonzalez Ferioli. Třetí pozici uzmul zástupce České republiky Tomáš Kubiena. Na vedoucího Argentince Nicolase Cavigliassa ztratil 8 minut a 22 vteřin.

Automobily

V kategorii automobilů, kde má Česká republika také své zástupce se na konci etapy usídlil ve vedení Nasser Al-Attiyah s Toyotou. Druhý Carlos Sainz s vozem Mini ztrácí 1 minutu a 59 vteřin. O pouhou sekundu později dojel na třetím místě Jakub Przygonski opět s vozem Mini. Čeští zástupci měli v první etapě pomalejší start, neboť Tomáš Ouředníček je na 25 místě se ztrátou 10 minut a Martin Prokop dojel na 46. pozici se ztrátou 20 minut a 52 vteřin.

Kamiony

Skupinu Kamionů na Rallye Dakar vede po první etapě Rus Eduard Nikolaev s Kamazem. Druhý dojel Nizozemec Ton Van Genugten s Ivecem a ztrátou pouhých 18 vteřin. Třetí pozici obsadil Argentinec Federico Villagra  opět s Ivecem. Ztráta na vedoucí kamion Eduarda Nikolaeva činí pouhých 53 vteřin. Nejlepším českým zástupcem je Aleš Loprais s Tatrou, který dojel na osmém místě se ztrátou 5 minut a 44 vteřin. Kamion Tatra Martina Šoltyse obsadil desátou pozici se ztrátou 6 minut a 33 vteřin. Jedenáctý pak dojel Martin Kolomý znovu s Tatrou. Ztrátu, kterou posádka Martina Kolomého nasbírala, činí 7 minut a 40 vteřin. Zatím poslední českou posádkou je kamion Liaz Martina Macíka s časovým odstupem 9 minut a 5 vteřin.

Dakar se ale nevyhrává v první etapě, přece jenom účastníky čeká ještě 4700 kilometrů, při kterých se může stát cokoliv. Každý tak má možnost ještě zabrat a vybojovat lepší umístění. Na výsledky z této etapy ze všech kategorií se můžete podívat pod článkem.