Rychlá kola odstartují svou třetí dekádu

Již 21. ročník výstavy závodních automobilů a motocyklů Rychlá kola bude hostit Výstaviště Lysá nad Labem ve dnech 9. – 11. listopadu 2018.

Těšit se můžete jak na soutěžní speciály rallye, autokrosové bugyny, formulové vozy, ale třeba i na motokáru úspěšného závodníka Adama Kouta, nebo „dakarský“ kamion Martina Macíka spolu s doprovodnými vozidly.

V motocyklové sekci budou k vidění především závodní speciály z mistrovství světa silničních motocyklů. Unikátem bude Kalex třídy Moto2, se kterým Jihoafričan Sheridan Morais (JAR) letos absolvoval několik závodů mistrovství světa včetně brněnské Grand Prix.

Dalším motocyklem, jenž pravidelně startuje v mistrovství světa je Yamaha R1 týmu Wepol Racing. Ve World Endurance Championat v kategorie SBK1000 s ní pravidelně jezdí Danny Webb ,Sheridan Morais a Mathieu Lagrive. Jejich nejčerstvějším úspěchem je 3. místo v závodě 24hod Bol D. Ore.

Bohatá nabídka exponátů bude také v plochodrážní sekci. Zde budou vystaveny stroje Josefa France, držitele stříbrné medaile z mistrovství Evropy na travnaté ploché dráze a uřadujícího mistra České republiky na krátké dráze. K tomu se diváci mohou těšit na plochodrážky o objemu 250 cm3 a 125 cm3. Právě na kolibřících byli čeští mladíci velmi úspěšní na mezinárodní scéně. Na evropském poháru, jehož dějištěm byl Divišov, pobrali všechny tři cenné kovy v pořadí Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Prvně jmenovaný triumfoval i ve francouzském Morizes, kde na trávě opět zvítězil. Bronz si odvezl Bruno Belan. Všichni tři se v Lysé nad Labem představí nejen na autogramiádě, ale i během ukázkových jízd.

Uvedené expozice doplní i velká přehlídka motokrosových speciálů, motocyklů pro trial a enduro.

Těšit se však můžete i na doprovodný program. Buď položit otázky závodníkům, poslechnout si jejich zážitky nebo získat jejich autogram. A ani na venkovních plochách výstaviště nebude prázdno, budou se tam prohánět motokáry a motocykly našich nejmladších závodníků, kteří vám ukážou, že motorsport není jen pro dospělé.

Bohužel letos v srpnu zemřel ve věku nedožitých 75ti let nejslavnější český automobilový výtvarník Václav Zapadlík. Věnoval se hlavně malbě a kresbě veteránů, a to do nejmenších detailů. Jeho tvorbu odbivuje celý svět, však nejrozsáhlejší vystavenou sbírku vystavují v kalifornském muzeu, nedaleko San Franciska ve městě Danwill, které je považováno za největší veteránské muzeum na světě. A proto vám s radostí můžeme oznámit, že součástí Rychlých kol bude i výstava obrazů pana Zapadlíka. Vernisáž se koná v pátek 9. Listopadu v 10.15 hodin a pozvána je i řada osobností zajímajících se o automobilové veterány.

Na výstavišti můžete ve stejný termín navštívit ještě autosalon Kola, kde bude k vidění např. vůz Kodiaq RS z pařížského autosalonu, nebo můžete ochutnat na pivních a vinných slavnostech speciály z minipivovarů a vinoték.

Související články