Automobilka Škoda zveřejnila nové informace o modelu Scala

Škoda Scala Front

Na autosalonu v Paříži automobilka Škoda představila studii Vision RS, ze které vychází nedávno představené designové skici novinky s názvem Scala. Na odhalení reálného vzhledu si budeme muset počkat až na konec roku do Tel Avivu. Informace o původu názvu jsme psali v článku, který si můžete přečíst zde.

Scala bude postavená na sdílené platformě MQB A0 koncernu Volkswagen. Z toho vycházejí i rozměry vozu. Délka automobilu činí 4 362 mm, šířka dosahuje hodnoty 1 793 mm, výška 1471 mm a rozvor náprav je pak 2 649 mm. Výrobce uvádí, že na zadních sedadlech budou mít cestující stejné množství prostoru jako v modelu Octavia, tj. 73 mm. Při pohledu na rozměry zavazadlového prostoru zjistíme, že pro uložení nákupu a dalších věcí, poskytuje Scala 467 litrů základního objemu. Při složení zadních sedadel, se objem zavazadlového prostoru zvýší na 1 410 litrů. Na zveřejněném videu se můžete podívat, jak vypadá nová Škoda Scala ještě v plném maskování.

Pod kapotou se usídlila široká nabídka pohonných jednotek. Celkem bude na výběr z pěti různých verzí vč. dieselového, benzínového i CNG pohonu. Základem bude agregát 1.0 TSI o výkonu 70 kW (95 koní) spojený s pětistupňovou manuální převodovkou. Silnější litrový motor pak dává výkon 85 kW (115 koní). Standardem je zde šestistupňová manuální převodovka, sedmistupňový automat DSG si může zvolit sám zákazník. Vrcholným agregátem je v případě Scaly motor o objemu 1.5 TSI, který poskytuje 110 kW (150 koní). Tato pohonná jednotka je spojena s šestistupňovou manuální převodovkou, automatická sedmistupňová převodovka DSG je na přání. Čtyřválcový dieselový agregát o objemu 1.6 TDI naladěný na 85 kW (115 koní) je jediným zástupcem vznětových pohonných jednotek u nového modelu automobilky Škoda. Stejně jako u předchozích motorů je dodáván s šestistupňovou manuální nebo sedmistupňovou automatickou převodovkou. V průběhu roku 2019 přijde na trh i modifikovaný agregát na stlačený zemní plyn o objemu 1.0 G-TEC. Maximální výkon dosahovaný agregátem na stlačený zemní plyn je 66 kW (90 koní). Manuální šestistupňová převodovka je zde jedinou volbou.

Škoda Scala BackO bezpečnost se stará mnoho asistenčních systémů, které jsou známy doposud pouze z vozů vyšších tříd. Nejnovějším přírůstkem je systém Side Assist. Tento pomocník je vylepšením asistenta Blind Spot Detect, který má dosah pouze 20 metrů, zatímco Side Assist detekuje vozidla v mrtvém úhlu až do vzdálenosti 70 metrů. Kromě zmíněného systému je dostupný i Lane Assist (asistent pro jízdu v pruzích), systém ACC (adaptabilní tempomat), Front Assist (sleduje prostor před vozidlem a pomáhá tak předcházet nehodám) nebo například Park Assist (pomáhá parkovat do řady). O silnější osvětlení vozu se pak postarají Full LED světlomety vepředu a skupinové svítilny vzadu.

V tuto chvíli je jasné pouze to, že se model Scala začne prodávat v první polovině roku 2019. Cena zatím stanovena nebyla.

 

Text: Jiří Hájek
Foto, Video: Škoda Auto

Související články