Autosalon Frankfurt 2019: Limitovaná edice Lamborghini Sián

Lamborghini Sián Front

Na letošním mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem můžeme očekávat několik zásadních novinek. Mezi nimi je i limitovaná edice supersportu Lamborghini Sián. Zatím máme k dispozici pouze vizualizaci, o to více se ale můžeme těšit na reálnou podobu nového vozu, který nám bude představen 10. 9. 2019.

Lamborghini Sián back

Automobilka se poprvé pustila do hybridní technologie, kterou právě v tomto voze představí. Základ ale zůstává zachován. Dvanáctiválcový motor uložený do V poskytuje v základu 577 kW (785 koní) při 8 500 otáčkách. Tomu sekunduje tzv. Mild hybrid, který produkuje 34 koní. Celkový výkon soustavy Siánu pak dává 602 kW (819 koní). Díky použití speciálních odlehčených materiálů, je poměr váha/výkon na ještě lepší hodnotě než u předchozího modelu Aventador SVJ. Maximální rychlost vozu je elektronicky omezena na 350 km/h.

Hranici 100 km/h Sián pokoří za méně než 2,8 sekundy, což odpovídá i předchozímu modelu, ze kterého Sián vychází. Nicméně byla ale výrazně vylepšena pružnost. Rozdíl mezi 30 a 60 km/h překoná novinka na třetí rychlostní stupeň o 0,2 sekundy lépe než Aventador SVJ. Rozdíl je i ve vyšších rychlostech na vyšší rychlostní stupeň. Díky hybridnímu systému odpadá cukání vozu při změně rychlostních stupňů, neboť právě v těchto chvílích zabírá i elektromotor.

Už samotný pohled na vůz odkazuje na supersport. Ostře řezané rysy a agresivní vzhled tento fakt jenom podtrhují. Přední světla jsou tvarována do písmene Y, zatímco ta koncová připomínají šest šestiúhelníků inspirovaných slavným modelem Countach. Na zádi je ukryto křídlo, které se zvedá pouze v případě potřeby. Na bocích v zadní části si ještě můžeme všimnout čísla 63, což odkazuje na celkový počet vyrobených vozů.

Protože se jedná o limitovanou edici, můžeme počítat s omezeným počtem vyrobených kusů. Své majitele si našlo 63 vozů. Ano, minulý čas je zde použit správně, neboť všechny vozy jsou již vyprodány, přestože cena byla jistě astronomická.

Lamborghini Sián Interiér
Text: Jiří Hájek
Foto: Lamborghini

Související články