Další novinka automobilky Škoda na autosalonu v Ženevě

Škoda VISION iV

Před nedávnem nám automobilka Škoda ukázala dvě novinky, které představí na autosalonu v Ženevě, který se bude konat od 5. března do 17. března 2019. Jednalo se o Scalu, která se již začala vyrábět, a lze ji již objednávat. Oficiálního představení se sice dočkala již v prosinci, široká veřejnost si ji bude moci prohlédnout až zde. Druhou novinkou bude Kamiq, který se nám postupně představoval. Dalším exponátem bude studie elektromobilu na bázi modulární platformy pro elektromobily MEB. Studie nese jméno VISION iV.

15 dní před startem veletrhu přichází studie, resp. skici, které ukazují základní proporce elektrického coupé. Příď nese masku chladiče typickou pro automobilku škoda. Úzké světlomety modelu VISION iV kopírují spodní hranu kapoty ukrývající pohonnou jednotku. Ta pak postupně přechází ve výstupky, které nahrazují zpětná zrcátka díky umístěným kamerám. Myslíme si, že kamery místo zpětných zrcátek se do výroby, minimálně v prvních modelech, nedostanou. Oba světlomety jsou spojeny světelnou linkou, která prochází skrz mřížku chladiče. Studie je postavena na dvaadvaceti palcových kolech. Boční strana není narušována klikami. Od zrcátek pokračuje prolis až k zádi vozu, kde postupně přechází v mohutný aerodynamický spoiler. Zádi dominují typické světlomety ve tvaru písmene C a prosvícený nápis Škoda, který již u modelu Scala nahradil logo. Další světelnou lištu můžeme najít na spodním difuzoru na zádi vozu. Co všechno se dostane do sériové výroby, ukáží až další měsíce a roky.

Pokud se podíváme na plány automobilky do budoucna, tak v aktuálním roce se dočkáme vůbec prvního Plug-in hybridního pohonu umístěného do modelu Superb. Dalším letos očekávaným modelem bude Citigo vybavené elektromotorem. V roce 2020 se pak dočkáme už vozů postavených na platformě MEB pouze na elektrický pohon. A pokud se podíváme ještě dále do budoucnosti, dočkáme se více než deseti elektrifikovaných modelů.

Text: Jiří Hájek
Foto: Škoda Auto

Související články