Sportovní Plug-in hybrid BMW XM

BMW XM Front

Sportovní divize automobilky BMW představila svůj první model s Plug-in hybridní jednotkou kombinující spalovací agregát a elektrickou jednotku. Jmenuje se BMW XM a pod kapotou ukrývá systémový výkon 480 kW (653 koní).

Exteriér

Již na první pohled exteriéru dominují obří ledvinky v přední části vozu. Tato partie byla dlouho terčem kritiky. U modelu XM jsou sice menší než u předchozích modelových řad, nicméně díky zlatému ohraničení vystupují a poutají na sebe pozornost při pohledu zepředu. Světlomety jsou rozděleny na dvě části. První zajišťují denní svícení a druhá pak hlavní LED světlomety. Podobné rozdělení můžeme znát i od jiných automobilek, například tuzemská Škoda využívá tento systém u modelu Kamiq.

Zlaté prvky se objevují i na boku vozu. Zlatá linka začíná u vstupu pro nabíječku okolo všech oken a končí za bočním zrcátkem. U černé varianty pak tento prvek mizí a z našeho pohledu se nám líbí více. Postupně se svažující střecha končí zaříznutou zádí, na které si lebedí protažené zadní svítilny. V zadním difuzoru na bocích jsou pak umístěny dvě dvojice koncovek výfuku řazené vertikálně.

Celý vůz stojí v základu na 21“ kolech z lehké slitiny. Za příplatek lze volit i větší 22“ a 23“ litá kola. Menší ze dvou volitelných mohou zároveň obouvat sportovní pneumatiky navržené speciálně pro tento model.

Interiér

Interiéru dominuje obrovský displej umístěný zaměřený primárně na řidiče. Nachází se v něm 12,3“ informační displej a kontrolní displej s úhlopříčkou 14,9“. Luxusní sedadla řidiče i spolujezdce mají výrazné boční vedení a umožňují nastavení všech možných i nemožných sklonů. Strop interiéru, dveře a horní části palubní desky může pokrývat luxusní hnědá kůže Coffee Brown. Speciální povrchová úprava kůže zdůrazňuje přirozené vlastnosti kůže.

Za zmínku stojí také audiosystém Harman Kardon Surround Sound, který nalezneme v BMW XM v základní výbavě. Skládá se z 16 reproduktorů s výkonem 415 W. Už takto silný výkon lze za příplatek rozšířit na sytém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound Systém s neuvěřitelným výkonem 1500 W!

Pohonná jednotka

Cílem automobilky je postupný přechod od spalovacích agregátů k elektromobilitě. Cesta začíná právě u zmíněného modelu XM, který kombinuje osmiválcový spalovací agregát o objemu 4,4 litru twinturbo s výkonem 360 kW (489 koní) a elektromotor poskytující výkon 145 kW (197 koní). Ten je integrován do osmistupňové převodovky M Steptronic. Samozřejmostí je pak pohon všech kol. Točivý moment dosahuje masivních 800 Nm. Rychlost 100 km/h pokoří model XM za 4,3 sekundy. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h v běžném režimu a pokud se pohybujete čistě na elektřinu, rozjedete se maximálně na 140 km/h. Dodejme ještě, že dojezd bezemisním pohonem je 82 – 88 km.

Ceny a výroba

Pokud vás zaujal uvedený model, automobilka již zveřejnila prodejní cenu v České republice. Vůz lze předobjednávat u autorizovaných dealerů BMW za cenu 4 339 400,- Kč za základní variantu. První zákazníci v České republice se mohou těšit na nový vůz od 15. dubna 2023. Výroba modelu bude probíhat od prosince 2022 v závodě BMW Group ve Spartanburgu v Jižní Karolíně v USA.

Text: Jiří Hájek
Foto: BMW M GmbH

Související články