Nový Hyundai Sonata Hybrid ve světové premiéře

Hyundai Sonata Front

Automobilka Hyundai představila model Sonata s hybridním pohonným ústrojím. Na trh přichází s několika novinkami, které mají řidiči ulehčit práci, zvýšit bezpečnost nebo prodloužit dojezd. Pojďme si nyní tento model představit trochu blíže.

Pohonná jednotka

Nejprve se podíváme pod kapotu. Tam je umístěn zážehový motor Smartstream G2.0 GDi HEV s šestistupňovou hybridní převodovkou. Spalovací motor disponuje výkonem 112 kW (152 koní) s maximálním točivým momentem 188 Nm. Sekunduje mu elektromotor, který dosahuje maximálního výkonu 38 kW a maximálního točivého momentu 205 Nm. Výkon celého pohonného ústrojí je 143 kW (195 koní). Ač pod kapotou je umístěn dvoulitrový agregát, papírová spotřeba paliva má dosahovat hodnoty 5 litrů na 100 ujetých kilometrů.

Moderní systémy

Nová hybridní Sonata bude vybavena solárními panely umístěnými na střeše vozu, které dodávají do celého systému energii a nabíjejí tak akumulátory. Tím zabraňují zbytečnému vybíjení akumulátorů a zároveň prodlužují dojezd. Zvýšení není nijak závratné, dle tiskové zprávy se má jednat o 1300 km za celý rok při šesti hodinovém nabíjení denně. Zároveň došlo k úpravě vzhledu, která optimalizovala úroveň aerodynamiky. Vůz je také vybaven novou technologií ASC (Active Shift Control), která naopak zvyšuje jízdní dynamiku a hospodárnost, díky úpravě softwaru pro řídicí jednotku hybridní soustavy. Ve stručnosti to znamená, že jsou srovnávány otáčky spalovacího motoru a převodovky prostřednictvím elektromotoru.

Hyundai Sonata hybrid solární panely

Další novinkou, kterou v nové Sonatě nalezneme, je digitální klíček. Chytrý telefon pomocí radiové komunikace NFC otevře vůz. Podmínkou je vzdálenost mezi telefonem a čtečkou v řádech jednotek centimetrů. Z jiných modelů již známe asistenta pro odvrácení kolize s překážkou vpředu nebo asistenta řízení v jízdním pruhu.

Hyundai Sonata hybrid back

Rozměry

Nová Sonata Hybrid stojí na rozvoru náprav o velikosti 2 840 mm. Dlouhá je pak bez 10 cm rovných 5m, široká 1 860 mm a vysoká 1 445 mm. Svou délkou přesahuje i model i40 kombi o více než 10 cm. Do zavazadlového prostoru lze umístit 510 litrů nákladu. Na informace o ceně a o termínu uvedení na tuzemský trh si ještě musíme počkat.

Text: Jiří Hájek
Foto: Hyundai

Související články