Generační postup po šedesáti letech

OCTAVIA combi Front

Tuzemská automobilka Škoda představila v Praze novou generaci svého vůbec nejúspěšnějšího modelu, který letos oslavil 60 let. Hádáte správně, že se jedná o model Octavia. V článku si představíme jednotlivé novinky, prvky výbavy, motorizaci a cenu, kterou Škoda Auto již zveřejnila.

Exteriér

Mnoho lidí říká, že se jedná o zvětšenou Scalu a možná mají pravdu. Alespoň na první pohled. Mřížka chladiče diamantového tvaru se tomu ze Scaly velmi podobá, stejně jako základní postoj vozu. Díky použitým LED technologiím mohly být výrazně zmenšeny, ale zachovávají si agresivní vzhled, podobně jako u modelu Scala. Změnila se také grafika denního svícení, která odkazuje na svého předchůdce svým rozdělením. Mlhová světla jsou spojena chromovanou linkou. Horní hrana hlavních světlometů pak navazuje na linku, která se táhne přes celou délku vozu. Postupně se až doprostřed zvětšuje, aby se pak opět zmenšila a polně přešla v zadní světlomety, opět využívající LED technologií.  Zajímavou novinkou u Octavie jsou LED Matrix světlomety, které umožňují ponechání trvale zapnutých dálkových světel. Přijíždějící protijedoucí vozidlo je pak vyřazeno ze světelného kuželu, čímž není vůz oslněn. Další novinkou je pořádná dávka asistentů, kteří pomáhají řidiči. Pokud budeme srovnávat novinku s předchozí generací, zjistíme, že Octavia narostla do šířky (o 15 mm) a do délky (19 mm resp. 22 mm u kombíku).  Díky tomu se objem zavazadlového prostoru též navýšil, o 10 l (600 l) u klasické Octavie resp. o 30 l na 640 l u kombíku.

Interiér

Změny přichází i v interiéru. Na první pohled zaujme dvouramenný volant, který ale na první pohled vypadá, že mu chybí jedno rameno. V základu najdeme Virtuální kokpit a nově se do výbavy automobilky Škoda zařadil tzv. Head-up displej, který ukazuje důležité informace v zorném poli řidiče. Za příplatek si poprvé majitelé vozu Škoda Octavia mohou užít třízónové klimatizace. Dvouzónová je v rámci standardní výbavy. Příznivci automatického řazení již v kabině nenajdou páku ovládání, neboť ji nově nahrazuje malý přepínač, který elektronicky nastaví jízdní režim. Pod kapotou se odehrála menší revoluce. Kromě standardních spalovacích jednotek, najdeme v útrobách vozu i mild-hybridní systém, který pomáhá hlavně při rozjezdech, nebo plug-in hybrid. Zmíněný PHEV umožňuje čistě v elektrickém módu až 55 km. Nezapomíná se ani na příznivce stlačeného zemního plynu, který bude též nabízen. Dojezd činí až 523 km díky nádržím na 17,7 kg plynu.

Simply Clever

Většinu nabízených prvků výbavy jsme měli možnost vidět již v předchozích modelech, ale pojďme si je stručně shrnout. Dotyková obrazovka infotainmentu je umístěná volně do prostoru, jak je v dnešní době již standardem. USB-C konektorů nalezneme ve vozidle pět, z toho jeden u stropu. Ten může nabíjet kameru nebo jiné zařízení umístěné na předním skle.  O kvalitní zvukový projev v interiéru se stará za příplatek dodávaný Sound Systém Canton. Pokud váš telefon umožňuje bezdrátové nabíjení, můžete si připlatit i za Phone Box.

Výbava a ceny

Škoda Octavia bude začínat na částce 456 900,- Kč. Za tuto cenu bude na konci první poloviny roku 2020 dostupný liftback s litrovým tříválcem a výkonem 81 kW. V současnosti můžete pořídit pouze kombík s jedna-pětkou, výkonem 110 kW a výbavou Ambition. Cena za tuto variantu je 636 900,- Kč. Za stejnou cenu lze pořídit ještě vůz s agregátem 2.0 TDI Evo 85kW. Zmíněný vůz je již s poměrně slušnou výbavou. Zmiňme například Climatronic, Virtuální kokpit, komplet LED světlomety nebo tempomat. Výbava Style pak zvyšuje úroveň infotainmentu, přidává bezklíčový přístup Kessy pro všechny dveře, navigaci nebo vyhřívané čelní sklo. Příplatek za vyšší výbavu je 51 000,- Kč. Pokud ale toužíte po automatické převodovce DSG, pak se připravte na příplatek více jak 90 000,- Kč. Postupně plánuje automobilka do nabídky přidávat další varianty. Můžeme se tak těšit, kromě již zmíněných, na ostrou variantu RS nebo na úpravu pro horší cesty Scout.

Na konci ledna 2020 bude možné si vůz vyzkoušet u autorizovaných dealerů, ale pokud si chcete vůz rovnou objednat, můžete tak již nyní učinit. Na první kousky se mohou zájemci těšit ještě letos.

Text: Jiří Hájek
Foto: Škoda Auto

Související články