Rekordní úsporná jízda s hybridem Hyundai Ioniq

Hyundai Ioniq Hybrid

Marek Tomíšek, šéfredaktor portálu usporne.info, se pustil do překonání rekordu v úsporné jízdě s hybridním vozem v reálných podmínkách. Podmínky pro překonání rekordu nebyly nijak příznivé, byl mráz a jízda probíhala na zimních pneumatikách. Dosud byl držitelem rekordu Hugo Kottás za volantem vozu Kia Niro hybrid. Tento rekord byl stanoven v roce 2017, kdy dosáhl Kottás spotřeby 3,89 litrů na 100 ujetých kilometrů.

V nadnárodním měřítku funguje pokus o rekord tak, že buď v rámci formátu EU24 projede řidič všemi přímo sousedícími státy v Evropské unii, nebo ve formátu US48, kde je potřeba projet všemi státy Spojených Států Amerických. V podmínkách České republiky byl tento pokus zmenšen na projetí všech krajů. Aby byl rekord platný, dohlížel na celý průběh komisař České knihy rekordů, který nádrž po prvotním natankování zapečetil. Marek Tomíšek k rekordu uvedl: „Hlavní zásadou úsporného chování je plynulá a předvídavá jízda, spolu s efektivním využíváním energie. U hybridu k efektivitě samozřejmě pomáhá i správná kombinace využití jednotlivých pohonů,“ Je třeba ještě uvést, že Marek si k pokusu o rekord vybral Hyundai IONIQ Hybrid (HEV).

Nyní pojďme k samotným výsledkům. Celou republiku Marek s vozem Hyundai Ioniq Hybrid překonal s průměrnou spotřebou 3,77 l/100 km, čímž překonal stávající rekord a vysloužil si tím zápis do České knihy rekordů. Během rekordní jízdy ujel 1264 km. Druhým rekordem, který úspěšně překonal, byl dojezd na jednu nádrž, neboť zvládl ujet 1030 km na jedno natankování. Jak je vidět z různých akcí věnujících se úsporné jízdě, i moderní motory jsou schopné jet nesmírně úsporně. V tomto případě jistě pomáhal i elektromotor, který byl v hybridu umístěn.

Marek Tomíšek se dlouhou dobu věnuje úsporné jízdě, má za sebou již několik rekordních jízd. O té poslední jsme psali v tomto článku. Zároveň pro širokou veřejnost pořádá kurzy úsporné jízdy, kde zájemcům radí, jak zlepšit spotřebu a tím i zvýšit ekonomickou efektivnost jízdy.

Text: Jiří Hájek
Foto: Marek Tomíšek

Související články