Model NEXO prošel nárazovým testem Euro NCAP

Hyundai NEXO

Model NEXO je jedním z ekologických automobilů značky Hyundai. K pohybu totiž využívá vodík, který si následně prostřednictvím palivového článku přemění na elektrickou energii. Odpadním produktem je voda a vzduch, který NEXO vypouští, má být ještě čistší než ten, který vůz nasává.

Hyundai NEXOV nedávné době poslala automobilka Hyundai NEXO do nárazového testu Euro NCAP. Výsledkem je maximální počet hvězdiček a to i díky nejmodernější technologii v oblasti aktivní bezpečnosti, která nese jméno Hyundai SmartSense. Ochranu posádky v případě nehody chrání také tužší a odolnější skelet karoserie. Tento model se může pochlubit prvenstvím v počtu hvězdiček, neboť žádný jiný elektromobil s palivovým článkem takto vysoké hodnocení ještě nezískal.

Hyundai SmartSence se skládá z mnoha asistentů, mimo jiné z asistenta pro odvrácení kolize s překážkou vpředu s detekcí chodů. Řidič je díky tomuto systému vizuálně nebo akusticky upozorněn na nouzovou situaci a v případě potřeby začne systém automaticky brzdit. Takto zareaguje i v případě, kdy je kolize neodvratitelná s cílem minimalizovat škody.

Hyundai NEXOPokud se podíváme na samotný test, jeho výsledkem je 94 % v oblasti ochrany cestujících ve vozidle. 87 % získalo NEXO při testu bezpečnosti dětské posádky. Nejhorší hodnocení si odnáší vodíkový model u ochrany chodců na vozovce, kde získal 67 %. Zde nejvíce sráží hodnocení senzorové snímání cyklistů. Zmínění bezpečnostní asistenti vynesli NEXU 80 %. Na video z testů Euro NCAP modelu NEXO se můžete podívat na tomto videu:

Hyundai NEXO zatím není možné v České republice objednat a to hlavně z důvodu minimální infrastruktury v podobě čerpacích stanic na vodík.

Text: Jiří Hájek
Foto: Hyundai, Euro NCAP

Související články