Úsporné závody

Start posádky Auto-Fresh.cz

Po roční přestávce způsobené pandemií koronaviru se 18. 9. 2021 uskutečnil další ročník
oblíbeného závodu Škoda Economy Run, tentokrát s pořadovým číslem 39. Účastníci letos opět
bojovali v benzínové, dieselové a CNG kategorii. V letošním ročníku se na start postavilo
celkem 48 posádek, které byly rozděleny do čtyřech kategorií dle paliva a objemu motoru.

Trať a cíl závodu Škoda Economy Run 2021

Jako každý rok se start klání nacházel v servisním centru Škody auto v Kosmonosech.
Odtud pořadatelé nasměrovali závodníky přes Nymburk, Poděbrady, Přelouč, Hradec
Králové a Trutnov do závodu ve Vrchlabí, kde byl konec první etapy. Po obědě a přestávce
vyrazili účastníci přes Semily, Jičín, Kopidlno, Dolní Bousov a Mnichovo Hradiště zpět do
Kosmonos. Celkem účastníci museli překonat 321,3 km v časovém limitu, který byl stanoven
na 350 minut. Při přepočtu na průměrnou rychlost vychází hodnota 55,08 km/h.

Každý účastník dostal do vozu GPS modul, který hlídal jak jízdu v rámci předepsané trati,
tak rychlost. Při opuštění tratě bylo třeba se vrátit na místo opuštění a pokračovat odtud.
Zároveň GPS modul umožňoval sledování rychlosti a v určitých místech měřit rychlost.
Vyhodnocení spotřeby probíhalo opět diagnostikou. Před závodem byl každé posádce
odečteno množství paliva v nádrži a doplněno 10 litrů paliva. Po dojezdu do cíle byla opět
připojena diagnostika a načteno množství pohonných hmot. Tímto postupem se dosáhne
přesného stanovení spotřeby.

Výsledky dle kategorií

Kategorie CNG

V rámci kategorie vozů Škoda na stlačený zemní plyn vyhrála posádka ve složení Fiala Lubomír,
Fiala Petr s vozem Citigo 1.0 MPI s finální spotřebou 2,38 kg/100 km. Stříbrnou medaili si
odnesla posádka ve složení Tomíšek Marek, Tomíšek Miroslav s vozem Octavia combi
G-Tec 1.4 TSI s celkovou spotřebou 2,78 kg/100 km. Třetí místo ukořistila posádka Kocík
Richard starší, Kocíková Ivana s vozem Octavia Sedan 1.4 TSI s konečnou spotřebou 2,92
kg/100 km.

Kategorie Diesel

Kategorii naftových škodovek ovládla posádka Dobrovolný Jan, Dobrovolná Zuzana s vozem
Fabia Combi 1.9 TDI s finální spotřebou 2,39 l/100 km. Stříbro ukořistila posádka Miffek
Pavel, Šafratová Marcela s vozem Octavia Combi 2.0 TDI CR s konečnou spotřebou 3,0
l/100 km. Třetí místo obsadila posádka Martinec Tomáš, Konečný David s vozem Octavia
Sedan 2.0 TDI CR, která si během závodu řekla o 3,11 l/100 km.

Kategorie Benzínových vozidel Škoda

B3000

V rámci této kategorie se utkaly vozy s benzínovým motorem o objemu větším než 1.0. První
tři místa tak ukořistily vozy Rapid s motorem o objemu 1,2 litru. Kategorii ovládla dvojice
Zvěřina Štěpán, Honzejk Jiří se spotřebou 3,43 l/100 km. Druhé místo si odnesla posádka
Slavíček Ondřej, Motyčka Petr se spotřebou 3,58 l/100 km. Bronzové vavříny získali
Krištofovič Tomáš, Krištofovičová Petra s finální spotřebou 3,73 l/100 km.
V této kategorii jela i posádka webu Auto-Fresh.cz. Letos jsme jeli s vozem Škoda Scala 1.5
TSI. V kategorii jsme obsadili páté místo. Více o závodě a naše postřehy budou k dispozici
brzy v samostatném článku.

B1000

Vozy škoda s objemem motoru do 1.0 byly zařazeny právě do této kategorie. První čtyři
pozice obsadily vozy Citigo s motorem 1.0 MPI. Vítězství si zde odnesl Pilný Jiří a Šíma Petr
s celkovou spotřebou 3,01 l/100 km. Stříbro získala posádka ve složení Suchý Pavel,
Vysloužil Jan se spotřebou 3,27 l/100 km a bronzovou příčku obsadila dvojice Horníček Jan,
Horníček Jan mladší s konečnou spotřebou 3,32 l/100 km.

Stupně vítězů Škoda Economy Run

Penalizace

V loňském roce došlo k zásadnějšímu navýšení průměrné rychlosti pro absolvování závodu.
letos byla rychlost lehce optimalizována mírným snížením. I přesto bylo letos celkově 17
penalizací. 10 z nich se týkalo překročení časového limitu. U šesti posádek se penalizace
týkala překročení maximální povolené rychlosti. Jedna dvojice pak obdržela trest za
nedodržení trati. V letošním roce nebyla žádná posádka diskvalifikována.

Pokud vás závod zaujal a chtěli byste se příští rok zúčastnit, sledujte oficiální stránky