Úsporné závody Economy Run 2023

Economy Run 2023 Start

I v letošním roce se konal závod o úspornou jízdu nesoucí název Škoda Economy Run. Cílem tohoto klání je překonat předem vytyčenou trať s co nejnižší spotřebou pohonných hmot. I letos se vedle vozů na benzín, naftu a CNG postavily posádky vozů na elektrický pohon. V článku se dozvíte vše o závodě, jeho trasu a samozřejmě i nezbytné výsledky celého klání.

Trať

Na závodníky čekala pořádná porce kilometrů. První etapa měřící 162,6 kilometrů, zavedla účastníky do Jičína, Lázní Bělohrad, k České Skalici a následně do Trutnova a do Vrchlabí. Zde byl konec první etapy a zároveň zde bylo pro závodníky připraveno občerstvení ve formě oběda v závodě Škoda Auto ve Vrchlabí.

Po odmávnutí startu a zahájení druhé etapy všichni účastníci vyrazili na trať v délce 155,2 km směrem Jilemnice, Semily, Jičín, následně do Mnichova Hradiště a Mimoně. Zde se všechny posádky otočili zpět k Mladé Boleslavi a do Kosmonos. Celková délka tratě pak činila 317,8, kterou museli účastníci překonat v limitu maximálně 350 minut. Pokud spočítáme minimální průměrnou rychlost, vyjde nám hodnota 54,48. Tu pak musí každá posádka překonat. Její nedodržení je pak penalizováno.

Závod Economy Run

Letos se staví posádka webu Auto-Fresh.cz na trať s vozem Škoda Fabia s motorem 1.5 TSI. Jsme tam zařazeni do kategorie B300. Start máme v 10.09, je třeba se tedy řádně připravit, odskočit si a postavit se na start v co nejlepší formě. Kousek po startu předjíždíme první posádky, což nás mate, neboť máme za to, že jedeme na čas. Do cíle první etapy dojíždíme se spotřebou 4,2 l/100 km.

Protože po startu do druhé rychlostní zkoušky trochu pospícháme, spotřeba se nám drží okolo 4 litrů na 100 ujetých kilometrů. Těsně před cílem si pak můžeme trochu oddychnout a jet na hranici závodního rychlostního limitu. Míjíme letmý cíl a míříme na odečet konečné spotřeby. Odečtem z diagnostiky pak objevujeme na výsledkové listině krásnou spotřebu 4,08 l/100 km, což stačilo na čtvrté místo v kategorii. Je třeba podotknout, že na vyšších příčkách se umístily vozy s agregátem o objemu 1,2 litru. V kategorii jsme zároveň jeli s nejsilnější jednotkou pod kapotou.

Economy Run 2023

Výsledky

B1000

Nyní se podíváme podrobněji na výsledky v jednotlivých kategorií soutěže Economy Run. Vítězství v kategorii B1000 si odnáší dvojice Pilný Jiří, Záhorský Zdeněk s vozem Citigo 1 Hatchback 1.0 MPI s celkovou spotřebou paliva 2,88 l/100km. Druhé místo obsadila dvojice Horníček Jan Starší a Horníček Jan mladší, opět s vozem Citigo 1 Hatchback 1.0 MPI. Spotřeba dle diagnostiky ukazovala 3,04. A bronz získala posádka Masák Milan, Heller Štěpán s vozem Fabia 4 Hatchback 1.0 TSI. Zde diagnostika odečetla hodnotu 3,15 l/100 km.

B3000

Kategorii vozů s motorem o objemu vyšším než 1000 ccm opanovala posádka ve složení Velechovský Patrik, Kudláčková Marie s vozem Fabia II hatchback 1.2 s krásnou spotřebou 3,09 l/100 km. Stříbro si odváží dvojice Krištofovič Tomáš, Krištofovičová Petra s modelem Rapid 1.2 TSI a spotřebou 3,78 l/100km. Třetí pozici pak získali Nosek Miloš, Nosek Ondřej s vozem Octavia II Combi 1.2 TSI s výslednou spotřebou 3,96 l/100 km. Čtvrté místo pak získala dvojice Hájek Jiří, Hájek Petr s vozem Fabia 4 hatchback 1.5 TSI jedoucí pod hlavičkou Auto-Fresh.cz. Konečná spotřeba ukázala 4,08 l/100km.

CNG (Kategorie C)

Do této skupiny byly zařazeny vozy s pohonem na stlačený zemní plyn. První místo získala dvojice Fiala Petr, Doležal Ondřej s vozem Citigo 1 CNG Hatchback 1.0 MPI s celkovou spotřebou 2,23 kg/100km. Stříbro si odváží s vozem Octavia 4 CNG Combi 1.5 TGI posádka Kocík ml. Richard, Kocík Lukáš se spotřebou 2,90 kg/100 km. A pro bronzovou pozici si dojela dvojice Šindelář Pavel ml., Šindelářová Jitka s vozem Octavia 3 CNG Combi 1.4 TSI CNG s průměrnou spotřebou paliva na hodnotě 3,21 kg/100km.

Diesel (Kategorie D)

Veškerá vozidla s dieslovým motorem měla vyhrazenu kategorii D. Pro vítězství si dojela posádka Dobrovolný Jan, Dobrovolná Zuzana s vozem Fabia 1 Combi 1.9 TDI s průměrnou spotřebou 2,49 l/100 km. Stříbro si odváží posádka Linert Prokop, Péter David s modelem Octavia 1 Combi 1.9 TDI. Celou trať projeli s průměrnou spotřebou 2,75 l nafty na 100 kilometrů. Pro třetí místo si pak dojela posádka ve složení Smutek Martin PhDr., Smutek Jan Ing s vozem Octavia 1 Liftback 1.9 TDI a spotřebou 2,91 l/100km.

Elektro (Kategorie E)

Poslední kategorií byly již zmiňované elektromobily. V této skupině jely vozy Enyaq 1 Combi, které získaly první a druhé místo. Bronz pak získala posádka s vozem Enyaq 1 Hatchback. Konkrétně si zlato odváží Buček Zdeněk, Sec Petr se spotřebou 12,26 kWh/100km. Stříbro získala dvojice Stehlík Jakub, Vaculíková Daniela se spotřebou 12,30 kWh/100km a třetí místo ukořistila posádka Tarant Jan, Najman Martin s průměrnou spotřebou 12,45 kWh/100 km.

Penalizace

Pro úplnost ještě dodejme, že jedna posádka byla diskvalifikována z důvodu nedodržení trati. Čtyři další posádky obdržely penalizaci za překročení povolené rychlostí na virtuálním radaru a jedna za překročení časového limitu pro dojetí do cíle.

Je na místě poděkovat automobilce Škoda Auto a pořadatelům akce za perfektní přípravu celého závodu. Pokud máte vůz Škoda a soutěž Vás zaujala, přihlaste se do dalšího ročníku na oficiálních stránkách pořadatele.

Text: Jiří Hájek