Skvosty s vůní benzínu

Výstava Skvosty s vůní benzínu Lambo

Unikátní přehlídka historických i současných vozů bude o víkendu 19. – 21. 7. 2019 potřetí k vidění v Plzni. Historické i moderní automobilové a motocyklistické skvosty zaplní vnitřní haly i nádvoří DEPO2015. Kromě legendárních značek a sběratelských kousků představí i zajímavé automobilové osobnosti.

Letos se pod tématem „Velké cesty“ objeví dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, dakaristé Martin Macík jr. a Jan Brabec, či Tomáš Vejmola s nejspíš jediným pojízdným tuktukem v Evropě. Zaujme i výstava věnovaná výročí plzeňského Metalexu. Novinkou letošního ročníku budou prezentace a „spanilé jízdy“ autoklubů, které představí značky Rolls Royce, Jaguar, Ferrari, Corvette, nebo Mercedes Benz.

Doprovodný program

Doprovodný program na cestovatelské scéně zahájí v pátek jeden z nejznámějších českých dobrodruhů současnosti Dan Přibáň, a to hned dvojím povídáním z cest a autogramiádou. V sobotu budou moci návštěvníci potkat dva mladé cestovatele a rodáky ze západočeských Plas Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, kteří vloni absolvovali expedici nazvanou „Zikmund 100“. Při ní se vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda, za necelých deset měsíců zdolali 130.000 km, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi. Výstava vybraných fotografií spolu s původními snímky bude k vidění po celou dobu akce. Zároveň se bude v sále Klempírny promítat krátký střihový film s dosud nezveřejněnými záběry z autentických cest Hanzelky a Zikmunda.

V neděli mohou návštěvníci v „Dakar zóně“ vyzpovídat úspěšného kamionového závodníka Martina Macíka nebo motorkáře Jana Brabce. Macík vloni ve svých 28 letech dojel na 5. místě Dakarské rallye. Každoročně absolvuje i několik evropských dálkových závodů: vyhrál Rallye du Maroc, Baja Poland, El Chott Rallye du Tunisia, Baja Drawsko nebo Hungarian Baja. Dakar bivak se závodním kamionem i motorkou a speciálně upravený doprovodný kamion i osobní automobil budou k vidění po celé tři dny akce.

Co všechno vás čeká?

A na jaké čtyř- či dvoukolové skvosty se mají návštěvníci těšit? Výsadní místo mezi vystavenými krasavci zaujme Tatra 87, slavný československý automobil reprezentující předválečný vrchol nabídky aerodynamických designových modelů. Ve své době šlo o nejrychlejší československý vůz. Americký list New York Times Tatře 87 před devíti lety udělil titul „Sběratelské auto roku.“

Výstava Skvosty s vůní benzínu Tatra

Mezi dalšími skvostnými veterány se představí Chevrolet Master z roku 1938, či Plymouth RoadRunner z roku 1968. Vzácným exponátem bude i Maserati MC 12, jichž bylo vyrobeno pouhých 50 a z nich pouze jediný jezdí v Česku, či supersporty Lamborghini Huracán nebo Ferrari F12 Berlinetta. Opomenuty nebudou ani motorky, a to jak historické, tak moderní. Obdiv si zaslouží značky Jawa a Harley Davidson.

Letošní rok výstavy Skvosty s vůní benzínu je ozdoben výročími nejen republikovými, ale i automobilovými. Plzeňský podnik Metalex, zabývající se v převážné míře sportovními a závodními automobily a motocykly, slaví 50. výročí založení. Impozantní přehlídka výsledků a úspěchů dosažených se stroji z Metalexu čítá 14 mezinárodních titulů a téměř 100 titulů mistrů republiky.

Text: Jiří Rival
Foto: Miroslav Chaloupka

Související články