Srážka s Kiou EV6

Kia EV6 Front

Elektromobil Kia EV6 absolvoval svůj nárazový test pod taktovkou organizace Euro NCAP. A jak již většina očekává, nárazový test dopadl na výbornou. Z testu si odnáší pět hvězd. Pojďme se společně podívat na podrobnější informace.

Většina automobilů jezdících dnes po našich silnicích, prošla někdy nárazovými testy Euro NCAP. Moderní vozy si z testu většinou odnáší všech pět hvězd, což už v dnešní době všichni považují za standard. Pokud se ale zaměříme právě na EV6, pak velmi vysoké hodnocení si odnáší z ochrany posádky, kde získal 90%. Střední hodnocení získal při čelním nárazu z pohledu řidiče a zranění hrudníku. Ostatní hodnocení posádky je výborné.

Bezpečnost dětské posádky Euro NCAP ohodnotil 86%, přičemž slabší body získal EV6 za bezpečnostní výbavu. Ochrana dětí na zadních sedadlech dopadla výborně, menší riziko může hrozit u dítěte na podsedáku za řidičem. Zde je střední hodnocení ochrany hlavy.

V rámci ochrany účastníků silničního provozu – cyklisté a chodci, získala Kia EV6 hodnocení 64%. Ochrana hlavy sraženého chodce získala střední úroveň. Co se týče ochrany cyklistů, zareagoval systém nouzového brždění ve většině případů správně a kolizím zabránil.

A v neposlední řadě Euro NCAP hodnotil bezpečnostní asistenty, kde je vozidlo hodnoceno podle nabídky různých technologií pro předcházení dopravním nehodám. Odtud si odnáší EV6 87%. Z uvedeného a ze samotného hodnocení asistentů je patrné, že dokáží posádku ochránit a ve většině případů zasáhnout, aby odvrátili případnou nehodu. Pokud vás zajímají další a podrobnější informace, podívejte se na stránky testů Euro NCAP.

K dobrým výsledkům přispěly kromě moderních technologií a bezpečnostních asistentů i vysokopevnostní podvozková platforma automobilky Kia pro elektromobily E-GMP a tuhá konstrukce karoserie. V základu EV6 lze nalézt sedm airbagů vč. středového bočního airbagu, stabilizační systém VSC a elektronický systém řízení stability vozu ESC, který pomáhá při jízdě v zatáčkách udržet kontrolu nad vozem.

Text: Jiří Hájek
Foto: Kia

Související články