Autem roku 2018 v České republice je Škoda Karoq

Již po 24. se rozhodovalo o vítězi v anketě Auto roku 2018. Tuto anketu pořádá Svaz dovozců automobilů a Svaz automobilového průmyslu ve spolupráci s motoristickými novináři. Anketa je tak rozdělená na novinářskou část a na anketu veřejnosti.

Novinářská anketa
Do prvního kola ankety Auto roku 2018 v České republice bylo nominováno celkem 34 osobních automobilů. Z nich vybírala odborná porota složená z třiceti pěti předních českých motoristických novinářů, která nakonec do druhého kola poslala pět finalistů BMW 5, Kia Stinger, Opel Insignia, Subaru Impreza, Škoda Karoq (řazeno dle abecedy). Ti pak byli hodnoceni na základě pěti kritérií (design, ekonomika provozu, jízdní vlastnosti, technologie, užitná hodnota). Dle těchto hodnot byl určen absolutní vítěz, jímž se stala Škoda Karoq s celkovým počtem 1141 bodů. Na druhém místě bylo vyhodnoceno BMW 5 s celkovým počtem 1123 bodů. Třetí místo obsadil Opel Insignia s počtem 1078 bodů. Čtvrté místo si zajistil vůz Kia Stinger, který od odborné poroty získal 982 bodů. Pátým dle odborné poroty je Subaru Impreza, která obdržela 926 bodů.

Anketa veřejnosti
Kromě výše zmíněné novinářské ankety měla možnost hlasovat i široká veřejnost, která vybírala ze stejné množiny vozidel. Na rozdíl od hlasování odborné poroty, byly zde vozy rozděleny do čtyř kategorií. V rámci každé kategorie byli následně hlasováním vybráni vítězové. V anketě poslalo svůj hlas celkem 35 810 osob. Každý účastník měl možnost vyhrát některou z hodnotných cen s hlavní výhrou v podobě zapůjčení vítězného vozu ankety na jeden rok.
Jednotlivé kategorie ovládly následující vozy:
– Malé vozy Subaru Impreza
– Velké vozy Kia Stinger
– Malá SUV Škoda Karoq
– Velká SUV Volvo XC 60

Hlavní cenu za hlasování si odváží pan Jiří Dvořák ze Sopotnice.

V rámci ankety Auto roku 2018 v České republice byly vyhodnoceny další tři doprovodné ankety. Anketu ekologické auto roku 2018 ovládly dva vozy, které získaly stejný počet hlasů. Jedná se o Nissan Leaf a Volkswagen e-Golf. Nejlepší technickou inovací roku 2018 je dle hlasujících nová technologie podvozku Subaru Global Platform, která se využívá na vozech Subaru Impreza. Třetí doplňkovou anketou je dodavatel pro auto roku 2018, která je vyhlašována Sdružením automobilového průmyslu. Z třiceti přihlášených společností jich 21 dodává součásti do Auta roku 2018 v České republice.

Související články